Лозунг дня

Учиться никогда не поздно!!!

Відкритий урок



Тема.Зв язок слів у реченні 
Мета уроку:  Вчити учнів встановлювати зв'язок  між членами речення за допомогою     питань; удосконалювати навички визначення головних слів в реченні,(дати поняття «підмет і присудок»), розвивати мовне чуття, збагачувати словник дітей; вчити правильно давати відповіді на питання, застосовуючи вирази: «Я вважаю, що …», «Оскільки …», «Таким чином…»;виховувати любов до праці, уважність.
Обладнання: таблиця «Зв'язок слів у реченні », опорні схеми – таблиці; казкові герої:зайчик, їжачок, білочка, склади до диктанту, малюнок з теми «Ми природу поважаєм, до зими підготовляє», мал. Сови, дятла, їжаки, ТЗН.
                                                       Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання
1,2,3,4,5-
Прошу всіх рівненько встать!
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок!
2. Емоційний заряд до уроку. (музичний супровід)
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
День для вас щасливим буде.
          Тепло своїх  долоньок
           Я друзям віддаю .
        Урок новий, цікавий 
        Із радістю почну
Вч. Кожен із вас приготувався
Вірю – дуже постарався
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлопятка.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Відгадування загадки
Загадка: Що за дівчина блукає
                 Із дерев листки збирає,
                Птахів у вирій відправляє,
                У садах врожай збирає? (Осінь).
2. Бесіда        
- Коли відлітають пташки у вирій? (Восени)
- Коли опадає листя з дерев, ідуть дощі?
- Як готуються звірі до зими?
- Хто збирає своєю спинкою яблучка? (Їжачок, малюнок)

- Ось до нас на урок теж завітав їжачок.
Він котився  лісовою галявиною нанизуючи на свої голочки листочки, яблучка – незвичайні , а з завданнями для учнів 2 – А класу;
-         А хто ще завітав до вас ?Відгадайте!
Загадки: Хто на гілці шишки гриз
І кидав обгризки вниз?
По соснах, ялинах стрибає,
Зліта на високі дуби,
У дуплах горішки ховає
І  сушить на зиму гриби?    Білка (малюнок.)

2.Я вухатий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик , довгі вуса,
Я усіх – усіх боюся.           Заєць   (малюнок.)

-         Кожен рядочок допоможе нашим тваринкам підготуватися до зими, виконавши правильно завдання та активно прийнявши участь на різних етапах уроку .
3. Каліграфічна хвилинка
Вв во ва ви ві ве  восени  --- заєць, білка, їжачок.
-         Прочитати граматичний візерунок, скласти прислів’я  і записати його.
се               і             ро               ба   тий
  





во          ни               го           бець          га
(Восени  і горобець багатий.)
4. «Тести»
1. Речення – це :
А) слово або група слів, що виражають закінчену думку.     
Б) декілька слів.                                                                                                         3б.
2. У кінці розповідних речень, які вимовляють  з особливим  почуттям, ставлять:
А) крапку
Б) знак оклику.
3. У спонукальних  реченнях висловлюється:
А) спонукація до дії
Б) повідомлення.
4. Скільки речень у тексті:
* Чи бував ти колись рано вранці у лісі?
Яка краса!
Першими зустрічають сонечко пташки.
Вони щебечуть на всі голоси.
А) 3
Б) 4
* Був тихий осінній ранок.
Високо в небі летів ключ перелітних птахів.
Вони тихо курликали.
Від цього  в степу було сумно.
(у 4 зав. Якщо 1 помилка – 2б, якщо 2 помилки – 1б.)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
«Слова наче кольорові олівці. І мало їх назбирати в купу. Треба ще й уміти викладати узори з них. Вміти складати речення і правильно  вимовляти їх»
                                                                                                                         І. Вільде
- Сьогодні ми здійснимо подорож з теми «Речення». Будемо складати речення, правильно читати їх. Продовжити визначати які слова в реченні є найголовнішими, як вони   зв’язані  між собою. Зв'язок цей ви навчитесь встановлювати.     (опорна таблиця)
Я вважаю, що….
Таким чином…
Оскільки…
ІV. Робота над  новим матеріалом.
1. Скласти і записати речення.   (малюнки звірів, птахів.)
Сова ховається у темному лісі.                 
Горобець  прилетів до старого дуба.
 Їжак спить під старою сосною.

-         Підкреслити головні слова
-         Оскільки кожне  речення – це окрема родина, мала чи велика, та як і в кожній родині,  слова взаємозв’язані . Як це відбувається, ви зрозумієте, коли навчитеся  ставити запитання до кожного  зі слів речення, тобто встановлювати зв'язок слів у реченні.
2.  Пояснення  встановлення зв’язку слів.   (малюнок на тему)
* Старші школярі обкопували дерева.
- Про кого розповідається в реченні?
- Поставте  запитання до слова  школярі.
- Що робили школярі .
- Назвіть цю пару слів:
--------- Школярі (що робили?) обкопували;
-         Що ще сказано в реченні про школярів.
-         На яке питання відповідає слово старші? (як?)
-         Назвіть цю пару:
-Школярі (які?) старші;
- Чи сказано в реченні , що обкопували школярі

- Від якого слова поставимо питання до слова дерева?

- Яке питання поставимо?  (Що?)
- Назвіть цю пару слів.
------ Обкопували (що?) дерева.
Висновок: Слова у реченні завжди повязанні  за допомогою  питань. Головні слова                 завжди зв’язані між собою.
Речення: Моя Україна – мов калина.
V. Закріплення нового матеріалу
1. Зв'язок слів у реченні
А) Зацвіла в долині червона калина
Калина (що робила?) зацвіла;
Калина (яка?)  червона;
Зацвіла (де ?)  в долині
Б)  Вправа 172 усно (розібрати). ( Робота за таблицею).
Діти ( що робили?) прибирали;
Прибирали (що?)  подвіря ;
Подвір’я  (яке?)  шкільне.

3. Скласти реченння
Скласти речення , знайти головні слова у реченні; установити зв'язок  слів у реченні.
4. Робота з деформованим текстом ( слова на дошці)
 Опадає жовте з листя дерев.
Листя (що робить ?) …
Листя (яке?) ….
Опадає (з чого?) …
5. Інсценізація
                         Вже пора урок кінчати.
                         Треба все підсумувати
                         Про головне на уроці
                         Слухаємо  в діалозі.
Присудок: Ти хто?
Підмет: Я – Підмет, на хто? І що? Відповідаю. І в реченні головну роль граю!
Присудок: Чого ж ти тут блукаєш і кого шукаєш?
Підмет: Кажуть друг у мене був,
               Що робити  - всіх питав.
Присудок:Так це  ж -  я, друзяко,
                   Присудком мене звати!
Підмет: Що ж ти робиш, признавайся!
               Зі мною в парі залишайся!
Присудок:  Я  з тобою згоджуюсь,
                     З тобою узгоджуюсь.
Разом: Ось ми пара яка!
              У реченні головна.

VІ. Підсумок уроку.
-         Що виражає речення?
-         З чого воно складається?
-         Як визначити головні слова  у реченні?
-         За допомогою чого встановлюється зв'язок  слів у реченні?



Урок – казка
Тема уроку.  Числа 1-7
Навчальна мета: формувати уявлення про сутність додавання та віднімання, вміння зображувати додавання та віднімання схематично; формувати вміння користуватися знаками додавання та віднімання, термінами вираз, значення виразу, рівність, нерівність, істинна рівність, хибна рівність; формувати вміння виконувати додавання та віднімання числа 1 на основі порядку слідування чисел у натуральному ряді; закріплювати вміння додавати і віднімати числа на числовому промені; пропедевтика  переставного закону додавання та взаємозв’язку дій додавання та віднімання в ході складання до схеми рівностей на додавання та віднімання.
Розвивальна мета: розвивати логічне мислення учнів шляхом аналізу, порівняння, узагальнення; навчати робити істинні висновки.
Виховна мета: виховувати інтерес до математики, викликати почуття взаємодопомоги, вчити радіти успіхам товаришів; вчити оцінювати свою роботу.
Обладнання: корони з цифрами, презентація до уроку,  малюнки  гномів з завданням, роздатковий матеріал, квадрати  трьох  кольорів,  картки на склад числа, ілюстрований план уроку.
Тип уроку: урок закріплення знань і умінь
                                                                 Хід уроку
1. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.
Щоб урок цікаво розпочати,
Загадку я дам вам відгадати:
Наук цариця недосяжна,
Могутня, щедра і прекрасна
Блискуче розум розвиває,
Мислити правильно навчає.
Ну, друзі, хто ж вона така?
 Звичайно… «Математика»   (Слайд 1)
Сьогодні у нас 26 урок математики і ми чимало з вами знаємо …
А скажіть, мої любі,  з чого починається математика? ( З чисел)
А чим позначають числа на письмі? ( цифрами)
ӏӏ. Актуалізація знань про число 7.
Давайте пограємо в « ЖИВІ ЦИФРИ» ( Слайд 2)
1. Ассоціативний кущ.
А щоб дізнатися, яка цифра сьогодні оживе, роздивіться ось ці малюнки. Що ви бачите на них? Чим вони всі пов’язані? Де ще зустрічається цифра 7?
2. Гра «Живі цифри»
- Отже сьогодні оживає цифра 7 ( Слайд 3)
 (учень  одягає корону з цифрою і дає характеристику числу 7)








ӏӏӏ. Повідомлення мети уроку.
- Молодець цифра 7, добре нам про себе розповіла. Сідай, будь ласка, ти  нам дуже допомогла, тому що сьогодні на уроці ми підсумуємо все те, що дізналися про числа  в межах 7, а саме:
1) порядок слідування чисел  при лічбі;
2)  арифметичні дії додавання та віднімання на числовому промені;
3) одержання числа із попереднього або наступного;
4) склад чисел:
5) розподіл предметів за ознаками і складання  виразів  на додавання і віднімання, а також
6) будемо вчитися  ілюструвати та позначати  схемами  арифметичні дії додавання і віднімання.
ӏV.Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок.
1. Створення проблеми.
- Але спочатку давайте подивимось фрагмент із казки  про Білосніжку і 7 гномів!!!
- Сідайте зручненько . Починаємо!!! (Слайд 4 )
- Ой, лишенько, хто  це? Це зла чаклунка.  Що вона говорить? ( Казки не буде!!!)
- Чому не буде? ? (Слайд 5) А це що? ( Лист)
- Давайте почитаємо цей лист (Слайд 6)
Білосніжку  вкрала  зла чаклунка.
 А нас вигнала з казочки, бо ми не виконали її завдання.
                                             Гноми
- А де ж вони самі поділися? Давайте пошукаємо їх! От вони!!! Всі сім!!!І кожний із завданням!!!
- Що ж нам робити? Так хочеться казочку подивитись… ( Давайте допоможемо гномам виконати завдання)
2. Усна лічба
- Знайомтесь, це гном Тихоня. Він, мабуть,  не знає порядок чисел при лічбі, бо записав їх у неправильному порядку.
- Давайте разом з ним пограємо у гру « Мовчанка»
- Розкладіть числа у порядку збільшення. ( перевірка)
- Покажіть число, яке при лічбі йде за числом 6,    4,    7
- Покажіть попереднє число до числа 3,   5,   8
- Яке число стоїть між числами 4   і   6?
- Із двох чисел покажіть більше 6 і 8,    4 і 1,    7 і 3
- Скільки буде, якщо до   6 + 1,    8+1,    6-1,    4-1
- 5 – це 4 і …, 6 – це 3 і …, 4 – це 1 і …, 7 – це 1 і …
 - Молодці, діти!!!Ви все виконали правильно!!!
- І гном Тихоня  повертається в казку ( Слайд 7 )  
3. Формування вміння додавати і віднімати числа на числовому промені.
- А це гном Простак. У нього все просто, крім виразів, які він  не зміг вирішити.
Поясніть Простаку, чим можна користуватися щоб додавати і віднімати безпомилково? ( числовим променем)
- Як саме користуватися числовим променем?
-Знайдіть завдання 2.   Самостійно  (Перевірка)
-Молодці, діти!!!
-Простак повертається у казку  (Слайд 8) 
4. Формування вміння додавати і віднімати число 1.
 -Третій по черзі -  гном Соня. Він дуже любить поспати.
-Яке правило треба згадати, щоб правильно вирішувати такі вирази? Перевіримо  роботу гнома Соні.  Я читатиму рівності, а ви показуйте – це істинна рівність, чи хибна.
-Гном Соня повертається у казку (Слайд 9) 
5. Фізкультхвилинка
-Гном Веселун завжди танцює, співає, от і зараз він запрошує вас на веселу зарядку. (Відеофрагмент  «Арифметика Малятко» )

-Помахайте йому ручкою, бо він повертається у казку.( Слайд 10)
6. Формування вміння складати рівності за предметними множинами.
- Гном Ворчун дуже засмутився, бо у нього три малюнки і він не знає, що йому треба з ними робити.
(Множини розбити на підмножини за трьома ознаками  і скласти  до кожного малюнка дві рівності на додавання і дві на віднімання.)
-Щоб виконати це завдання обєднаємося в групи. У кожного в коробці є квадрат певного кольору, візьміть ручку і  підійдіть до прапорця такого ж кольору.
Обговоріть завдання і виконайте його в групі . (Робота в групах.)
 Перевірка .(Один учень з кожної групи захищає роботу)
-Гном Ворчун повертається у казку (Слайд 11)   - Я й не думав, що ви такі розумні.
7. Формування вмінь добирати схему та вираз до ситуаціі обєднання або вилучення.
- А от  гном  Док. Він вирішив пригостити своїх друзів чаєм, та заплутався у чашках.
-Роздивіться ілюстрацію до життєвої ситуації. Про що вона нам розповідає?
-Яка схема підходить до цього малюнка?
-Доведіть…
-Який вираз підходить до цієї схеми?
-Тож скільки чашок ще треба налити?
 - Гном Док повертається у казку Слайд (12). Дякую, розумники!!!
8.Повторення складу чисел.
- Ну і нарешті гном Чихун. Він захворів і  не знає, які числа треба поставити в порожні клітинки, щоб показати склад числа 7, 6.
-Знайдіть кожний свою квіточку і відновіть записи.
Перевірка.
-Чихун повертається в казку. (Слайд 13) Які ви спостережливі!!!
Звучить пісня « Гноми, гноми, гноми…»
-Що це? Пісня Білосніжки
-Так це ж Білосніжка!!!( Слайд 14)
-Чаклунка відпустила її…Вони знову разом і дякують вам!( Слайд15)
V.Рефлексія.
-         Ось ми і виконали всі завдання і допомогли гномам відшукати Білосніжку.
-         Що допомогло нам це зробити?
-         Чим можна користуватись при додаванні і відніманні чисел?
-         Як виконують додавання на числовому промені?
-         Як виконують віднімання на числовому промені?
-         Що отримуємо коли додаємо 1? Віднімаємо 1?
-         За якими ознаками можна розподілити предмети?
-         Що сподобалось на уроці?
-         Хто добре засвоїв числа від 1 до 7?
-         А кому ще треба щось повторити?
-         Ви сьогодні МОЛОДЦІ. І в нагороду я дарую вам казочку, яку ви подивитесь у групі подовженого дня. (Слайд16)

-         Поставте оцінку нашому уроку і попрощайтеся з героями сьогоднішнього уроку. (Слайд 17)



Урок-тренінг
Тема. Розв’язання рівнянь
Навчальна мета : узагальнити і систематизувати вміння учнів розв’язувати рівняння; формувати систему розумових дій на основі навчального матеріалу; продовжувати роботу над мовленнєвим розвитком учнів,  умінням   
 ясно виражати     свої думки у доказовому діалозі;
 Розвивальна мета: розвивати  комунікативні, організаторські якості та  самосвідомість.
Виховна мета: виховувати толерантність, вміння співпрацювати.
Обладнання: картка-тренінг на кожного учня, різнорівневі  картки для складання плану уроку чотирьох кольорів, картки з прикладами для відновлення назви уроку на папері двох кольорів , фломастери двох кольорів.
                                               Хід уроку
1.ПОСТАНОВКА МЕТИ
- Любі діти, мені дуже хотілося, щоб наш урок був надзвичайним, але мені не пощастило з самого початку. У назву уроку вліз якийсь таємний знак і позакреслював літери. І тепер я не можу навіть прочитати назву сьогоднішнього уроку.
Х Е Х Е К Т ХХНХ   ХСХОХІХ          ( синій колір )
УХЕ   ХАХМХЕ   СХХЄ   ХВХИХ     ( червоний колір)
Допоможіть мені будь ласка  відновити назву. Для цього станьте у коло, так ми будемо сильнішими. ( посередині  зашифрована назва уроку)
Підберіть невідоме число і воно вкаже на порядковий номер букви, яка записана на зворотній стороні :
Сині приклади                                                       Червоні приклади
* + 4 = 5      Д                                                          * + 2 = 4      С
7 + * = 10    Т                                                           1 + * = 5      Т
* -  1 = 6      И                                                           3 + 3 = *      Є
10 - * = 2     В                                                            * - 2 = 6      Н
* - 5 = 5       А                                                            1 + * = 12    Т
* - 1 = 10     І                                                              * - 10 = 2    А
10 + 3 = *    Т                                                             * - 4 = 10     Я
* - 5 = 10     Р                                                             6 + 10 = *    Н
10 + * = 17  Я                                                             * - 1 = 17    М
( По черзі  записують букви відповідно порядкового номера  і читають назву уроку)
ДЕТЕКТИВНА ІСТОРІЯ
« УСЕ ТАЄМНЕ СТАЄ ЯВНИМ»
-         Хто з вас знає, що означає детективна історія?
-         Як ви думаєте, що ми будемо на уроці робити?
-         Отже історія розпочинається .
     В славетному місті МАТЕМАТИКА жили числа. Жили вони довгі роки дружно і весело, їх можна було складати, віднімати, порівнювати. Але одного дня у місті стали зникати числа, а їхні квартири став займати таємничий містер Х. Містер Х був дуже пихатий і до нього нелегко було знайти підхід. Для цього необхідно було вивчити і застосовувати правила. До того ж йому допомагали знаки + і -. Якщо на дверях його квартири стояв «плюс» треба було застосовувати одне правило, а якщо «мінус» – то інше…
- Чи здогадалися ви, що це за таємничий містер Х?
- Так ми сьогодні будемо працювати над рівняннями.
- Чи готові ви іти на пошуки зниклих чисел?
2.СКЛАДАННЯ ПЛАНУ ДІЙ
- То давайте складемо план наших дій.
- У мене 4 картки різних за кольором і складністю – вибирайте собі завдання.
Картка 1.
Пронумерувати дії:
O   Визначити невідомий компонент
O   Виконати дію
O   Визначити дію
O   Згадати правило знаходження невідомого компонента
O   Перевірити

Картка 2
Зєднати початок і кінець фрази:
Це рівняння на додавання, тому                                     від цілого відняти          
                                                                                           частину
Щоб знайти частину, треба                                             скласти частини
Щоб знайти ціле число, треба                                         невідома частина

Картка 3
Скласти план дій самостійно:
1.
2.
3.
4.
5.

Картка 4
Накреслити маршрут на карті міста.
                                                                                ?  Правило
                            Ціле чи частина ?
                                                                                                                      Дія !
+ чи - ? 
                                                          Перевір 


( Кожна група виступає із своїм рішенням)
Отже план наших дій складено, але  перш ніж починати пошуки, згадаємо правила співпраці:

КОЖЕН  ПОВИНЕН  ПРИЙНЯТИ СВОЄ РІШЕННЯ

КОЖЕН  ПОВИНЕН  ВИСЛОВИТИСЯ І ДОВЕСТИ СВОЮ ДУМКУ ТОВАРИШУ

КОЖЕН  ПОВИНЕН  ВИСЛУХАТИ ТОВАРИША

3. САМОСТІЙНА РОБОТА.  ПРИЙНЯТТЯ ВЛАСНОГО РІШЕННЯ.
( Кожен учень отримує картку –тренінг)
                                        Завдання №1

- Розгляньте перше завдання , виберіть правильну відповідь і готуйтеся до пояснення свого вибору товаришу.

4. РОБОТА В ПАРАХ
 - Об’єднайтеся в пари і поясніть один одному, чому ви вибрали саме цей варіант відповіді.                

5.РОБОТА В ЧЕТВІРКАХ
- Обєднайтеся в четвірки і поясніть один одному свій вибір.

6.ВИСЛУХОВУВАННЯ КЛАСОМ РІЗНИХ ДУМОК.
- А тепер надаю слово для висловлення представникам різних груп.

7.ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
- Ми вислухали виступ представників різних груп і дійшли висновку, що вірним є
варіант б)
Виставте у таблиці вірний варіант і виставте експертну оцінку, яка вказує на кількість правильних виборів.
- Виставте експертну оцінку у таблицю.
- Найкраще, якщо все співпадає.
- Якщо ваш вибір співпадає з товаришами, але не співпадає з експертною -  то вам потрібно вивчити правила.
- Якщо ж ваш вибір співпадає з експертною оцінкою і не співпадає з товаришами, то вам треба навчитися переконливо і аргументовано доводити свою правоту.

8.САМООЦІНКА.
- Чи важким було це завдання для тебе?
- Що вийшло?
- Чи вдалося переконати товариша у своїй правоті? Чому?
- Чи уважно ти слухав товариша?
- Що потрібно зробити, щоб робота була успішною?
                                  Завдання №2
( Етапи 3, 4, 5, 6, 7, 8 повторюються )
                                  Завдання №3
( Етапи 3, 4, 5, 6, 7, 8 повторюються)
                                  Завдання №4
( Етапи 3, 4, 5, 6, 7, 8 повторюються)
                                  Завдання №5
( Етапи 3, 4, 5, 6, 7, 8 повторюються)

9.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
- Найкраще працював той, у кого  5 четвірок. Я поздоровляю їх і запрошую у коло всіх дітей.
- Згадайте назву сьогоднішнього уроку.
- Чи згодні ви, що усе таємне, стає явним? Доведіть свою думку.
- Що допомогло кожному із вас на уроці?
- Що дав кожному із вас цей урок?








                                           Картка 1.
                     Пронумерувати дії:
O   Визначити невідомий компонент
O   Застосувати правило
O   Визначити дію рівняння
O   Згадати правило.знаходження невідомого компонента
O   Перевірити

                                               Картка 2
Зєднати початок і кінець фрази:
Це рівняння на додавання, тому         від цілого відня-
                                                                ти  другу частину

Щоб знайти частину, треба                 скласти частини

Щоб знайти ціле число, треба             невідома частина

                                       Картка 3
Скласти план дій самостійно:
1.
2.
3.
4.
5.

                                                   Картка 4
Накреслити маршрут на карті міста.
                                                                              
                                                                      ?  Правило
                            Ціле чи частина ?
                                                                                                                              
                                                                 
                                                                       Дія !
+ чи - ? 
                                          Перевір
* + 4 = 5      Д 
                    
                                                  * + 2 = 4      С
7 + * = 10    Т 
       
                                                  1 + * = 5      Т
* -  1 = 6      И 
                   
                                                  3 + 3 = *      Є
10 - * = 2     В
                      
                                                  * - 2 = 6      Н
* - 5 = 5       А
                    
                                                   1 + * = 12    Т
* - 1 = 10     І
                
                                                   * - 10 = 2    А
10 + 3 = *    Т
                
                                                    * - 4 = 10     Я
* - 5 = 10     Р
                                                    6 + 10 = *    Н


10 + * = 17  Я                                        * - 1 = 17    М

\





      
                      Правила успішної співпраці
  
1. КОЖЕН  ПОВИНЕН  ПРИЙНЯТИ СВОЄ РІШЕННЯ

2.КОЖЕН  ПОВИНЕН  ВИСЛОВИТИСЯ І ДОВЕСТИ СВОЮ  
  ДУМКУ ТОВАРИШУ

3.КОЖЕН  ПОВИНЕН  ВИСЛУХАТИ ТОВАРИША


Урок читання в 1 класі
Тема.Закріплення букви «те».Опрацювання тексту «У театрі». Розвиток мовлення.
Мета. Закріплювати вміння читати склади та слова з буквою «те». Вчити читати текст. Діалогічні будови, інтонувати окличні речення;
           Удосконалювати вміння здійснювати звуковий та звуко-буквенний аналіз.
Обладнання. Малюнок із зображенням театру, схеми слів, малюнки із зображенням різних професій.
                                          Хід уроку
1.     Організаційний момент.
                     Нам граматика в пригоді
                     Дуже скоро може стати.
                     То ж давайте будем вчитись
                     І читати, і писати.
2.Актуалізація опорних знань.
 -Що ми пишемо і читаємо?
- Які букви ми вже вивчили?
-Що ви знаєте про букви а, о, у, е, і, и?
-Чому вони так називаються?
-Які звуки крім голосних знаєте?
-Що знаєте про приголосні?
-Яку букву вивчали вчора? Які звуки вона позначає?
Прочитати склади з буквою Т.Знайдіть зайве слово.
ТА    ТО    ТІ    ТИ     ТУ    ТЕ
Прочитайте слова у стовпчиках. З одним із слів складіть речення.
ЛІТО                                ТОРТ                             СТІЛ
ЛОТО                              ПОРТ                            ЛИСТОК
ТАТО                               СОРТ                            ТАРІЛКА
СИТО                               КОРТ                            МОЛОТОК
Назвіть професії, у назвах яких є буква Т.
конструктор                пілот              таксист              поштарка              сталевар
Поєднайте стрілочкою назву професії з малюнком.
3.Вивчення нового матеріалу.
А я знаю ще одну професію, у назві якої є буква Т, але я вам її не скажу. Ви самі здогадаєтесь, якщо потрапите у театр. Тут у театрі ви знайдете багато злів з цією буквою і навчитесь їх читати.
- Що таке театр?
- Як потрапити у театр? Вашим білетом буде правильне виконання наступного завдання.
- Зробіть звуковий аналіз слів ТЕАТР і БІЛЕТ.
- Позначте буквами ті звуки, які ми вже вивчили.
Всі добре впорались із завданням, отже заходимо в театр ( звучить музика)
-Вистава ще не почалася, давайте роздивимося, що тут є? ( Фото 1)
СТІ – НИ                   КАР –ТИ – НИ                  ОР – НА – МЕНТ
КРА – СА                  О – КРА – СА                    ЗА – ВІ – СА
- Що таке орнамент?
- Поки не почалася вистава, ми повинні сісти на свої місця. Прочитайте, як називається частина театру, де сидять глядачі? ПАР – ТЕР
- У партері вже багато дітей. Прочитайте хто сидить у першому ряду? У другому? У третьому? У четвертому?
Тарас                     Остап                          Тимко
Тимур                    Артур                          Тамара
Таміла                    Орест                           Катерина
Рустам                    Нестор                         Наталка
-         Прочитайте імя, які починаються на Т.
-         Прочитайте ім я хлопчиків.
-         Прочитайте імя дівчаток.
-         Завіса відкриється, якщо ви правильно відповісте на запитання: Як треба поводитись у театрі?
-         Завіса відкривається!
-         Прочитайте,  хто знаходиться на сцені?
     актор                   артист                актриса
- Щоб добре грати, артист повинен мати неабиякий ТАЛАНТ, вміння перевтілюватися в образи героїв.
- А  щоб ще цікавіше було дивитися виставу, актори переодягаються в костюми.
4.Читання тексту.
5.Розвиток мовлення.
- Чи здогадалися ви яку виставу показують актори на сцені?
- Складіть речення за схемами.
                                                            Посадив дід ріпку.
                                                             Виросла ріпка велика привелика.
- А що було далі, ви побачите, коли подивитесь казочку у виконанні ваших товаришів. ( Діти інсценують казку Додаток 4)
6.Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що особливо запам яталося?
- Хто на уроці добре працював?




Українська мова
ТЕМА :  Повторення  вивченого про види речень за метою висловлювання.
Мета. Повторити й узагальнити поняття про види речень за метою
висловлювання, про окличні речення; розвивати організаційно-контрольні
вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом;
формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за метою
висловлювання, окличні речення, правильно їх інтонувати; розвивати
творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних
речень відповідно до комунікативного завдання та на основі
запропонованих схем-моделей; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
шляхом самостійного складання усних і письмових висловлювань; на основі
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати почуття
відповідальності за збереження природи.
Тип уроку:  узагальнення і систематизація знань.
Методи : словесні (розповідь, пояснення, бесіда, робота з підручником);
 наочні (демонстрація таблиць, картин, спостереження, музичний        супровід); практичні ( вправи, творча робота, ігри, практична робота).
Обладнання : малюнки сонечка, таблиці, лист, картини природи, магнітофон).
                                    Хід уроку:   
І. Організаційний  момент
Щоб наш урок пройшов добре, треба щоб у вас був гарний настрій. Надворі осінь, сонечко,
-За легендою Сонце  було першим з богів, яке зігріло світ і дало йому життя.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 
1. Створення проблемної ситуації 
- Діти, першокласники написали вам листа, вони склали його ось так 
(показ листа) Як ви вважаєте, чи все тут правильно?
Лист                                                                           Добрий день,  друзі
Як ваші справи
Навчайтесь старанно
Бажаємо  успіхів
До побачення
2. Розвиток критичного мислення.
Діти висловлюють свої думки, щодо відсутності розділових знаків. Ставлять відповідні знаки
- Отже щоб правильно написати листа треба знати не тільки правопис слів,
а і правила постановки розділових знаків у кінці речень, а також знати
види речень
3.Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений вами матеріал про види речень за метою висловлювання.
 ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Каліграфічна хвилинка
-Діти, на дошці ви бачите вислів – це епіграф нашого уроку, запишіть його
каліграфічно у зошити. 
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
                              Дмитро Білоус
Прочитайте виразно вислів.
2. Бесіда  
- Пригадайте, діти, на початку року ви вивчали темуМова і мовлення. Яке з цих понять ширше? (Мова)
-З чого складається наше мовлення? (З речень)
-А що таке речення? (Група слів, що виражає закінчену думку)
На дошці з’являється таблиця. (РЕЧЕННЯ).    
ІV. Узагальнення і систематизація опорних знань.
1. Творча робота з таблицею.
- А далі послухайте казку
                                                            Лінгвістична казка
Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
- Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите? 
- Залежно від потреби -  промовили речення, що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.
- А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли по середині.
- А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось,
а то й наказати .
- Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова.  – Ви вірно служите людям.
- Відгадайте, як називаються діти-речення.
(Діти відгадують, на дошці з’являються таблиці про види речень за метою висловлювання)
2.Творча робота в групах .
- Відповідно до перших літер назв речень, я пропоную назвати ваші групи
Р П С .
- Чи любите ви змагання? Пропоную вашим групам позмагатись сьогодні на уроці у кмітливості, проявити свої знання,але пам’ятайте, що головне в грі, 
щоб не було образ, а стосунки були дружніми. Пропоную порадитись і
назначити капітанів – консультантів
Завдання 1.
Відповідно до назв груп, вибрати і записати речення Р, П, С  із вправи № -219 
(На дошці кожній групі виставляються бали) Діти виписують речення але одне
з них окличне.
Прочитайте це речення з відповідною інтонацією. Пригадайте, а за інтонацією
які бувають речення (Неокличні і окличні)
- Отже   залежно від інтонації всі ці речення (таблиця) можуть бути ще й окличними. Вони вимовляються з сильним почуттям радості, болю, здивування, страху. Так які знаки треба ставити в кінці речень? Візьміть знаки
і поставте їх під правилами (Один учень від групи).                               Бали____.    
                               (На дошці під правилами прикріпити знаки)
                          Р                                         П                                           С
                       .      !                                   ?    ?!                                     .      !
- От тепер наша таблиця є повною. Закріпимо знання.
- Я даю речення
Завдання 2.
1. Ми любимо свою Батьківщину.
Яке воно – Р, зробіть  його Р!
2. Хіба можна не любити свою Батьківщину?
Воно – П, зробіть його П!
3. Усім серцем любіть Батьківщину свою.
Воно – С, робимо С!                                                                                         Бали ____.
V .  Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на закріплення.
Фізкульт хвилинка.
-Уважно прослухайте і правильно виконуйте вправи.
Встаньте, діти, посміхніться,
землі нашій поклоніться
за щасливий день вчорашній
і до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
і за парти тихо сядьте. 
-Який тип речень переважає у тексті фізкультхвилинки? (С)
Завдання 5.   
Графічний диктант.   Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи    умовні позначки: розповідне неокличне речення – Р; розповідне окличне – Р!; питальне неокличне – П?; питальне окличне – П?!; спонукальне неокличне – С; спонукальне окличне – С!
1.Яка ж ти гарна й пишна, земле наша!
2.Посадим, друзі, в школі сад!
3.Ти знаєш, як пахне любисток?
4.А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!
5.Як не любити мову нашу?!
6.Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти.
7.Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм.
(1)Р!2)С!3)П4)С!5)П?!6)Р7)С
Від групи один учень записує відповідь на дошці, його назначає  консультант                                                                                                      
Завдання 6.
Подані розповідні речення переробіть так, щоб вони були питальними, потім – спонукальними.
Ми вивчаємо історію рідного краю. Наш клас відвідав краєзнавчий музей. Учні з цікавістю слухали розповідь екскурсовода
Завдання 7.
Спишіть. Укінці речення поставте потрібний розділовий знак. Визначте вид речення за метою висловлювання.

Корінь життя(   ) Де ж він росте(  ) Де цвіте і коли(  ) І чому(  ) Він давав щастя тим, хто знаходив його(   ) Яку велику надію давав цей корінь людям(  ) Давайте ж і ми будемо прагнути

до своєї мрії, як і ті, хто шукає корінь.
Завдання 8
Записати тільки розповідне речення.
1) Зателефонуй мені.
2) Зачекай трохи.
3) Завтра я приїду.                                                                                                                                          
Завдання 9.
Жарт. Прослухайте вірш і запам’ятайте які види речень у ньому зустрічаються.
                                 Чому Тимко подряпаний.
--Чому це ти подряпаний?—
Юрко Тимка пита.
Тимко йому відказує:
--Та я ж купав кота.
--А я от не подряпаний,
Хоч не купав свого…
--Еге ж, ти не викручував
І не сушив його!              
Завдання 11
Загадки.
1)Тане сніжок, квітне лужок, день прибуває. Коли це буває? (Навесні)
2) Біла кора, тоненькі віти. Що то за дерево, вгадайте діти? (Береза)
3) Я медок вам ношу, не чипайте бо вкушу! (Бджола)
Загадки – Речення часто питальні                                       Бали____.
 VІ.  Підсумки проведеної роботи на уроці.
1.Підведення підсумків роботи  груп (За балами)
2. Самооцінка роботи учнями:
а) оцінку собі 
б) оцінку роботи своєї групи
в) пропозиції (будемо краще працювати)
3. Вчитель окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності , побажання учням.
VІІ. Домашнє завдання.
Різнорівневе (за вибором)
І. Виписати з художньої літератури по 2 приклади на кожен вид речення.
ІІ. Придумати речення самим
    


Комментариев нет:

Отправить комментарий